Exkurze ekologických zemědělců 2
V půlce října pořádala naše šumavská pobočka svazu PRO-BIO pro nás ekozemědělce další exkurzi. Tentokráte jsme zůstali v Jihočeském kraji. Nejdříve jsme se podívali na výstavbu zařízení na výrobu elektrické energie fotovoltaickým způsobem na Fotovoltaickou elektrárnu Bušanovice.
Fotovoltaická elektrárna již elektrickou energii vyrábí, ale postupně se bude kapacita zvyšovat až na 628.000kWh za rok. Fotovoltaické panely jsou umístěny na mírném jižním svahu na dřevěných konstrukcích. Na výrobu 1kWp je potřeba plocha panelu cca. 9m2. Dnes je zde umístěno něco přes pěttisíc panelů, ale v konečné fázi jich bude více než dvakrát tolik.
U výroby energie jsme zůstali i u naší druhé zastávky na Bioplynové stanici v Chrobolech. Zde v nádrži fermentoru vzniká bioplyn, který pohání agregátor.
Bohužel při této výrobě vzniklé teplo se zatím nevyužívá (kogenerace). Nádrž fermentoru, která je z převážné části pod zemí a tím nenarušuje okolí, má průměr vnějšího fermentoru 32m a vnitřního 18m. Při procesu výroby se denně spotřebuje cca. 30-35t hmoty, z čehož je 1/2 travní a 1/2 kukuřičná siláž. Kvůli bakteriím se přidává ještě 5% kejdy nebo chlévské mrvy. Hmota se dávkuje automaticky, cca. 1300t/hod. Farma nově přechází do ekologického režimu.
Z Chrobol jsme se vydali na farmu Kamír- Borová u Chvalšin. Leží v CHKO Blanský les, chovají krávy bez tržní produkce mléka v režimu kontrolovaného ekologického zemědělství a koně pro rekreační a westernové ježdění.
Konají se zde několikrát do roka akce přátel koní ve westernovém stylu s country hudbou. Kromě menší kryté kruhové jízdárny a otevřené pískové jízdárny vybudovali nedávno krytou jezdeckou halu o rozměrech cca. 23x44m se zajímavým krovem z hrázděných nosníků.
A když exkurze v Jižních Čechách, nemohla chybět zastávka na Biofarmě Slunečná, nebo také Sonnenberg, u Želnavy v blízkosti Lipna.
Je až obdivuhodné, co se jejímu hospodáři panu Pavlovi Štěpánkovi, vše podařilo vybudovat a dotáhnout „až do konce“.
Na tomto čítankovém příkladu Ekofarmy běhají ovce, kozy, skot, oslíci i drobnější drůbež, hospodář zde pěstuje bylinky, vyrábí sýr z kravského, ovčího i kozího mléka, peče chleba v kamenné peci na chleba, udí maso, stará se o hosty ve svém penzionu, chystá se založit malou vinici…….
a to vše s velkou dávkou vkusu a obrovskou vitalitou nasazení. V poslední době dokončil i malé porážkové místo, malou dojírnu a výrobnu sýra. Do s citem postavené budovy se vešly ještě další apartmany pro hosty.
…
Poslední zastavení naší exkurze bylo na rodinné farmě „Vlčí jámy“. Nejsou zapojeny do ekologického režimu, ale pan Hošna a synové zde vyrábějí na profesionální úrovni v malém provozu tradičním způsobem chutné sýry, tvaroh a jogurty z pasterovaného kravského mléka.