Ekofarma
Na naší farmu se musíte vydat na Šumavu na jižní svah kopce Javorník, do roztroušené osady Tejmlov. Chováme zde v drsných horských podmínkách v nadmořské výšce kolem 900 m. n. m. extensivní plemeno masného skotu Highland, Skotský náhorní skot. Naše stádo obnáší kolem třiceti kusů zvířat. Z toho je momentálně patnáct plemenných krav a dva chovní nepříbuzní býci. Obhospodařujeme kolem padesáti hektarů horských luk a pastvin.
Základní stádo chovných jalovic jsme dovezli v roce 1997 a doplnili o několik kusů v roce 2003 z německého Bavorska a Hesenska, od chovatelů, kteří se chovem Skotského náhorního skotu zabývají již řadu let. Se svými zvířaty se pravidelně účastní výstav a získali i řadu ocenění. Jeden z našich chovných býků má svůj původ přímo ve Skotsku.
Při výběru zvířat jsme si dávali záležet kromě vzhledu exteriéru také na tom, abychom získali zvířata různých barevných rázů. Dnes můžeme říci, že máme v našem stádě zastoupeny téměř všechny barevné rázy od blond přes červenou (zrzavou), brindle (žíhanou červenohnědou) černou až po dun (šedobéžovou). Rozmanitost barev se hezky vyjímá v přírodním prostředí přirozených pastvin.
Všechna naše zvířata jsou zapsána v plemenné knize Českého svazu chovatelů masného skotu (ČSCHMS),kterého jsme členem. V případě prodeje chovných jalovic či býčků, dostane nový majitel ke každému zvířeti kromě registrační karty evidence skotu i potvrzení o původu, tzv. POP. Stádo je prosté IBR. Pravidelně odebíráme krev, která je kontrolována.
Od samého začátku založení našeho chovu jsme se přihlásili do kontroly ekologického zemědělství. Řídíme se těmito pravidly a naše farma získala certifikát ekologické farmy. Kontrolní organizace KEZ o.p.s. provádí na naší farmě každoroční kontrolu, a stvrzuje, že splňujeme požadavky nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 o ekologickém zemědělství. Na produkty získáváme každoročně certifikát Bioproduktů. Od roku 1998 jsme také členy svazu ekologických zemědělců PRO-BIO.
Atraktivní zvířata Skotského náhorního skotu jsou ne jenom atrakcí pro turisty, ale jsou i důležitým pomocníkem při údržbě krajiny. Vzhledem k jejich menšímu tělesnému rámci se výborně hodí do našich svažitých terénů, nestrhávají drn, jako by to činila zvířata jiných plemen, vystačí si i s méně náročnou pastvou.
Highlandi se chovají celoročně na pastvině. Pastevní areál tvoří pevné ohrady z dřevěných kulatin, kombinované s elektrickými ohradníky. Zemědělská stavení zvířata nevyžadují, což je jedna z dalších výhod tohoto plemene. Jen v létě je potřeba jim zajistit stín před prudkým
letním sluncem. Slouží k tomu dobře stromy, které se v pastevním areálu nacházely a nebo jsme je vysadili formou soliterů a aleje jako jednu z prvních prací na farmě.
V zimě se Highlandi zdržují v prostoru zimoviště, kde máme umístěna přenosná krmiště na senáž a seno, mají zde i přístup k napajedlům s vodou která protéká, tudíž nezamrzá. Zimu snášejí velmi dobře a sníh pro ně není problémem. Jádrem se nepřikrmují, další výhoda tohoto extensivního plemene.
Kromě ekologického významu pro údržbu krajiny a prodeje plemenných zvířat je chov highlandů i zdrojem hovězího masa špičkové kvality, které je křehké, mramorované a má nízkou hladinu obsahu cholesterolu.