HIGHLAND-CATTLE na farmě FARIM, s.r.o.

Skotský náhorní skot na šumavské ekologické farmě

Úvod

Highland, Skotský náhorní skot, je extensivní masné plemeno skotu pocházející ze severozápadní Vysočiny Skotska. Toto plemeno chováme na naší ekofarmě od roku 1997.

Rádi bychom, abyste se na následujících stránkách dozvěděli něco více o tomto plemeni, o naší ekologické farmě a snad i mnohem více.

Když se s námi domluvíte, rádi Vám ukážeme, jak spokojeně u nás zvířata v drsných horských podmínkách Šumavy žijí, a rádi se s Vámi podělíme o své zkušenosti s chovem tohoto atraktivního plemene.

viz_07_490

Poznámka: Zeleně označená slova v textu jsou zároveň odkazem. Stačí na ně jen kliknout.
AKTUÁLNÍ NABÍDKA
Průběžně prodáváme jalovičky a plemenné býčky! Jedná se o zvířata v kontrole užitkovosti s potvrzením o původu (POP) z ekochovu. Kontaktujte nás prosím na tel. 606708625 nebo na emailu: info@highland-cattle.eu

První letošní tele

První letošní tele se narodilo EMELY II. Kluk:
P1300152_3
Mezitím se narodila další dvě telata.

The Virtual Highland Cattle Show 2018

V prosinci byly již také zveřejněny výsledky letošní Virtual Highland Cattle Show. Dva naši býčci se opět pěkně umístili, jak u poroty tak i u hodnocení chovatelů highlandů.
1) 13ti měsíční býček v kategorii od 12 do 18 měsíců, Duncane z Tejmlova, jehož matka je Naomi z Tejmlova a otec Teaser vom Isenbeck, se umístil u poroty na 1.místě a u chovatelů na místě 2.
C2_Duncane_490
2) a náš plemenný býk Oldrik se v kategorii “veteránů” přes 10 let se svými 12ti lety umístil jak u poroty, tak u chovatelů na místě třetím.
C8_Oldrik_490

Výhoda skromnosti a/neb jak blahobyt ničí jedno plemeno skotu

K tématice diskuze srazu klubu jsme objevili ještě velmi zajímavý článek:
Výhoda skromnosti a/neb jak blahobyt ničí jedno plemeno skotu
Článek pod tímto názvem uveřejnil významný bavorský chovatel Skotského náhorního skotu, pan Joe Engelhardt, který má s chovem bohaté zkušenosti, chová několik stád highlandů, vypásá se svými zvířaty například také jinak nevyužitelné zelené pásy podél dálnic, produkuje maso tohoto plemene a zpracovává ho na výborné masné výrobky a uzeniny. Je zároveň jedním z činitelů Bavorského svazu Highlandů.
Má podmínky k tomu, aby mohl porovnávat zvířata menšího i většího rámce.
Mimo jiné v tomto článku v kostce píše:
(Pokračování…)

Setkání klubu HIGHLAND

V tomto týdnu proběhlo setkání klubu Highland. Bylo to v podstatě setkání celého našeho klubu tzn. i dalších plemen přiřazených do našeho klubu, jako zejména galloway, texas, longhorn a shorthorn. Vzhledem k tomu, že se ale dopředu vědělo, že se bude probírat zejména problematika standardů plemene highland, dostavili se převážně a to v hojném(!) počtu, chovatelé skotského náhorního skotu. V hotelu “Zlatý potok”, dříve Rosa v Řetenicích zde na Šumavě proběhla živá diskuze o tom, jakým směrem se má v České republice ubírat chov skotského náhorního skotu. Náš názor je takový, že by se nemělo zapomínat na hlavní přínos a využití plemene highland oproti jiným masným a převážně intenzivním plemenům skotu a to je jeho vlastnost nenáročnosti, co se pastviny týče. Mnohdy nelze k vypásání využít jiného plemene, a to převážně na svazích hor, na “chudé” pastvině, ale i na mokřadech, kde se o použití strojů nedá vůbec ani mluvit. A tady nastupuje právě přednost tohoto plemene, využití k údržbě krajiny. Proto nemůžeme od tohoto plemene požadovat, aby mělo nějaké velké přírůstky a rostlo do výšky. Naopak, v jeho domovině Skotsku, větší zvířata vyřazovali, protože měla “větší spotřebu”, což si nemohli dovolit.
Na srazu se diskutovalo pozdě do večera tak, že na gurmánský zážitek v podobě večeře došlo až celkem v pozdních hodinách.
Druhý den, kdy celá skupina (kromě těch, co museli odjet ještě předešlého večera) navštívila nejdříve farmu pana Krtouše v Branišově, dorazila také i na farmu k nám.
Klub_HI_P1250263_430
Ukázali jsme jim naši kravičku Janu s výškou v kříži 110 cm, a chovatelé z Horské Kvildy zmínili, že u nich pro drsné podnebí a mokřady by s žádným jiným plemenem nepochodili.

Foto našich zvířat na titulní straně VDHC

VDHC-Journal-215_287 Tvůrcům resp. tvůrkyním ročenky německého svazu Highlandů se zalíbila fotografie (originál zde) našeho býka Horáce a naší krávy Domino natolik, že ji použily na titulní straně letošní ročenky (HC-Journal 2017) celoněmeckého svazu “Verband deutscher Highland Cattle Züchter und Halter e.V” (VDHC)
*
*
*
*
*
*

ÚSPĚCH na celosvětové virtuální přehlídce Skotského náhorního skotu pro rok 2016!

Je to teprve pár dní, co byly vyhlášeny výsledky celosvětové virtuální přehlídky Skotského náhorního skotu pro rok 2016 (The Virtual Highland Cattle Show 2016)
Z našich do soutěže přihlášených deseti zvířat se umístilo na předních místech celá polovina!
1) náš mladší plemenný býk TEASER, kterého jsme v roce 2015 jako dvouletého importovali z Německa se umístil ve své kategorii u odborné poroty na 1.místě!, podle hlasování kolegů chovatelů se umístil na místě druhém.
C5_Teaser_490
2) OLDRIK, náš desetiletý plemenný býk, hodnocení poroty: 2. místo, hodnocení chovatelů společné 1.místo
C8_Oldrik_490
3) AMY z Tejmlova, u nás narozená jalovička, matka Emely, otec Horác, se ve své kategorii umístila u poroty na místě 3., a u hodnocení chovatelů na místě 2.
C11_Amy_490
4) FANITA, jalovice barvy dun pak na místě 3. u chovatelů
C12_Fanita_490
5) a nakonec naše dnes již téměř jednadvacetiletá(!) kráva a jedna ze zakladatelek našeho chovu ELLY získala kromě obou 1.míst (od poroty i od chovatelů) navíc i titul
“Reserve Champion Female” (rezervní šampionka)

C17_Elly_490

NOVÉ FOTOGRAFIE

Nové fotografie z naší farmy fotografoval v sobotu (25.6.2016) Jan Balata:
přímý odkaz do galerie zde
2016_06_25_1_Cilly_490

a bílá Jana se stala poprvé matkou (krávou)

2015-04-24-015_Jana_tele_490
2015-04-24-038_tele_odJany_234-1762015-04-24-036_tele_odJany_234-176

Úspěch na celosvětové virtuální přehlídce Skotského náhorního skotu pro rok 2014! Vyhlášení výsledků.

V roce 2014 se pořádal již 8.ročník celosvětové soutěže “Virtual Highland Cattle Show”. Organizace soutěže se ujal pan Trevor Perry z asociace Highland Cattle v Austrálii.
Zaslané fotografie zvířat jsou hodnoceny v celkem 13 kategoriích. Výsledky anonymně zveřejněných fotografií pak vyhodnocuje jednak tříčlenná odborná porota a jednak chovatelé highlandů, kteří se musí prokázat zaregistrováním chovatele v příslušné zemi. Výsledky jsou tedy vyhlašovány dvoje, 1. poroty, 2. “lidového hlasování/hlasování chovatelů highlandů”. V loňském roce 2014 bylo přihlášeno do přehlídky celkem 261 fotografií zvířat ze 14 zemí a 51 chovů.

Virtuální přehlídku Highlandů jsme v roce 2014 obeslali poprvé a to 7 fotografiemi do sedmi kategorií.
I proto nás velmi těší, že naše zvířata zabodovala hned 4x.
A to v kategorii č.1, býčci do jednoho roku se z 23 fotografií zaslaných zvířat umístil náš býček na 1.místě určené porotou!
2014-10-08-C1-Andy_490

V kategorii č.6 se umístila z 25 zaslaných fotografií naše dvouletá jalovička na 4.místě určené porotou a na 3. místě “hlasováním chovatelů”
2014-10-08-C6-Amy_490

V kategorii č.10, býci starší 10ti let, se umístil Horác na 2.místě určené porotou i ” hlasováním chovatelů”. Je nutno podotknouti, že v této kategorii byly zaslány jen 2 fotografie (2 býci), ale to jistě vůbec toto pěkné umístění neznevažuje…
2014-09-24-C10-HORAC_490

A konečně v kategorii č.11, krávy starší 10ti let se z 5ti “Missek” umístila naše Elly na 1. místě “hlasováním chovatelů”
(v roce 2014 dosáhla věku 18ti let!)
2014-09-24-C11-ELLY_490
Škoda, že se do každé kategorie může z jednoho chovu přihlásit jen jedno zvíře. Speciálně v této kategorii, krávy nad 10let, bychom měli ještě další adeptky na umístění!

Novější »